Tarbijakaitseameti hinnavaatlus: toidukaupade hinnad kahe aasta tagust taset veel saavutanud ei ole

Septembrikuu teisel nädalal läbi viidud  hinnavaatlus viies Eestimaa linnas näitab, et hinnad on siiski tõusuteel. 
4. 10. 2010
 

Kuigi Tarbijakaitseameti hinnavaatluses kajastatakse toodete tavahindasid, oli septembris rohkelt erinevaid sooduspakkumisi, mis andsid tarbijale valikuvõimaluse kallimate toodete asemel valida odavamate seast.

Paljuräägitud leiva hinna tõusul tundub hinnavaatluse järgi tõepõhi all olevat, kuid seda vaid osaliselt  – näiteks  enamikes vaatlusalustes kauplustes on Toolse leiva hind 7 krooni ja 90 senti, kuid veel juulikuus võis mõnes poes nimetatud leiba osta pea kroon odavamalt.  Kui võrrelda käesoleva aasta septembrikuu  hinda kahe aasta tagusega (Toolse leib 8.90 krooni), siis võib öelda, et praegune leiva hind on saavutamas oma endist hinnataset. Samas on septembris langenud Tallinna peenleiva keskmine hind.

Tõusnud on ka Kodusaia hind ja seda ligi 1 krooni võrra. Kodusaia keskmine hind oli veel kaks aastat tagasi septembris keskmiselt  6,7 krooni. Aasta tagasi maksis nimetatud sai keskmiselt 7 krooni ning käesoleva aasta septembris on hind 5,9 krooni. Veel eelmisel kuul sai kodusaia poodidest kätte keskmiselt 4,9 krooniga.

Piimatoodete hindades eelmise nädalani olulisi muutusi polnud toimunud.  Veel üle-eelmise nädala seisuga oli odavaim kilepakendis piima hind keskmiselt 7,9 krooni. Eelmise aasta „piimasõja“ ajal maksis piim poodides keskmiselt 4,7 krooni (odavaim lausa 2,5).

Hinnad on osades poodides tõusnud ka Kodusel hakklihal, kanamunadel (Tallegg peremunad, 10 tk) ning odavaimal suhkrul.

Märgatavalt on tõusnud ka kohvi hind. Näiteks Gevalia kohvi (450grammine pakk) maksis augustis keskmiselt 45 krooni, septembris aga juba üle 51 krooni. Kohv President (500grammine) maksis augustis  48,6 krooni, septembris aga 53 krooni pakk. Ka Kulta Katrina (500g) kohvi hind on tõusnud – augustis 45 krooni, septembris üle 48 krooni.

Hinnatõus ei ole puutumata jätnud ka õlut. Näiteks kui pudel Saku Originaal õlut maksis augustis 12,2 krooni, siis septembrikuus oli hinnaks 13.2 krooni.

Kartuli kilo maksis septembris keskmiselt 5 krooni ringis, mis on ca 70 senti augusti hinnaga võrreldes odavam. Ka lahtise (ja pestud) porgandi kilo on odavnenud (pea 25%), makstes septembris keskmiselt 5 krooni. Suurema hinnatõusu on läbi teinud värske kurk, mis maksis veel augustis keskmiselt 12 krooni, kuid septembris 18,9 krooni kilo. Värske tomat, mis augustis maksis veel keskmiselt 16,6 krooni kilo, maksis septembris juba 23,5 krooni.

Lisaks toidukaubale hõlmab Tarbijakaitseameti hinnavaatlus ka erinevaid teenuseid. Viimaste puhul on ettevõtjate ning linnade lõikes hinnaerinevused veelgi suuremad kui toidukaupade puhul. Üheks vaatlusaluseks teenuseliigiks on keemiline puhastus, võttes ilmadele vastavalt näiteks jope puhastuse. Selgub, et kõige kallimalt pakub jope keemilist puhastust vaatlusalustest teenindusasutustest Tallinnas Kristiine Keskuses asuv puhastus, kus jope saab puhtaks 125 krooni eest. Soodsaim hind on pealinnas Sütiste teel asuv Kemox ning Jõhvi kaubanduskeskuses asuv keemiline puhastus, kus jope puhastamine maksab 85 krooni.

Täpsema ülevaate tarbeks on Tarbijakaitseameti koduleheküljel http://www.tka.riik.ee/hinnavaatlused-2/ olemas kõik hinnavaatluse tabelid kuude lõikes.

 

Tarbijakaitseamet
Rahukohtu 2
10130 Tallinn EESTI
Telefon: 6 201 700
Infotelefon: 6 201 707
Faks: 6 201 701
info@tka.riik.ee