Euro on kvaliteedi ja usalduse märk

Muudetud: 29.03.2010

Euro on kvaliteedi ja usalduse märk

Ütleme Eestit aina vajavat mingit üht eesmärki, milleta poleks justkui me toimimisel sisu või olemasolul õigustust. Kord peab see olema liit, kord telefonimark, kord rahatäht, aga ikka jätame seejuures vahendi ja mõtte vahe tegemata.

Viimase aja ülekaalukas „eesmärk“ on euro. Tema märgi all pingutame ennast ja püksirihma ning näitame end suurena maailmakaardil. Et märk on eesmärgile hea ettekääne, on taas kinnitust leidnud.

Euro on Eestile kvaliteedi ja usalduse märk, millega tähistada me õigupoolest kahe aastakümne tegelikkust. Sõnumiga temast oleme juba parandanud rahvusvahelist usaldust oma majanduse ja poliitika vastu, atraktiivsed investoritele ning tõhusad kriisist väljumisel. Me rahvas on üles näidanud imetlust pälvinud oskust vajalikku valu kirumise kiuste ka tunnustada. Otsustusvõime on hoidnud meid ebaloomulikest kuludest ja ülemäärasest võlast, mis on eelis pikkadeks aastateks.

Euro on oma töö teinud. Euro võib tulla.  Tema võõrustamiseks oli vaja täita formaalseid kriteeriume, aga teha vaid asju, mida pidanuksime tegema niikuinii. Eurotsoon ei ole raha tsoon selles mõttes, et tolle hulk oleks lugematu, et ta vabastaks maistest muredest nagu kulude hoidmine tulude piires. Ka seal sees tuleb teha tööd ning seada sihte, mis on palju sisulisemad kui kupüüri kuju.

Teile avanev Euroveeb pakub seletust euro vastuvõtuga seotud maistele asjadele.

 

Jürgen Ligi