Euroopa Liidu rahandusministrid leppisid kokku ühtses finantsstabiilsuse mehhanismis

EL rahandusministrite erakorralisel kohtumisel Brüsselis jõuti eile öösel kokkuleppele Euroopa finantsstabiilsuse mehhanismi loomises.
13. 05. 2010
 

Mehhanism loob võimaluse euroala liikmete kiireks ja jõuliseks aitamiseks erakordsetes oludes, kui riikidel on turgudelt laenamine raskendatud.

Rahandusministrid tõdesid, et viimase nädala jooksul turgudel toimunu tõi teravalt esile euroala ühtse turvavõrgu loomise vajaduse. Kohtumise kokkuvõttes märgitakse, et olud on selgelt erakordsed ja üksikute liikmesriikide kontrolli alt väljas. Eile öösel tehtud otsuste järgi jääb stabiliseerimismehhanism paika nii kauaks kui vaja.

„Raskel hetkel suutsid EL liidrid seljad kokku panna ja turgudele olulise sõnumi saata. Pikemaajaline lahendus peitub siiski igaühe kodutöös oma eelarvedefitsiidi  ja reformidega. Õnneks võib siingi oodata tulemusi,“ tõdes rahandusminister Jürgen Ligi.

Mehhanism koosneb kahest osast kogumahuga kuni 500 miljardit eurot. Sellest kokku kuni 440 miljardit eurot moodustab instrument, kust saavad laenata euroala riigid. Lisaks on kuni 60 miljardit eurot võimalik laenu taotleda euroalast väljaspool asuvatel riikidel.

Euroopa Liidu rahandusministrite kohtumisel teatasid nii Hispaania kui Portugal täiendavate meetmete kasutuselevõtust eelarvete puudujääkide veelgi suuremaks piiramiseks.