Euromüntide rahvuslik külg

Muudetud: 11.05.2011

Austria

2-eurosel mündil kujutatakse patsifisti Bertha von Suttnerit, kelle isik sümboliseerib Austria jõupingutusi võitluses rahu eest paljude aastakümnete vältel. Mündi serval kordub neli korda kiri 2 EURO ***, vaheldumisi püsti ja ümberpöördult.
1-eurosel mündil on Austria helilooja Wolfgang Amadeus Mozarti portree. 50-sendisel mündil kujutatakse Viini moodsa kunsti muuseumi (Secession Building). 20-sendisel mündil kujutatakse Belvedere’i lossi. 10-sendisel mündil on Püha Stefani katedraal.
5-sendisel mündil kujutatakse alpi nurmenukke. 2-sendisel mündil kujutatakse alpi jänesekäpp. 1-sendisel mündil kujutatakse emajuurt.

Belgia

Esimese seeria müntide siseosas kujutatakse kuningas Albert II; müntide välisringi moodustavad kuninga monogramm (A-täht krooni all) ümbritsetuna Euroopa Liidu lipu kaheteistkümnest tähest ning väljalaskeaasta.

2008. aastal kohandas Belgia oma müntide kujundust Euroopa Komisjoni suuniste kohaselt. Teise seeria müntidel kujutatakse samuti kuningas Albert II, kuid kuninga monogramm ja väljalaskeaasta paiknevad nüüd mündi siseosas, kus asuvad ka rahapaja tunnus ning Belgia riigikood (BE).


2008

2002
Hispaania
1- ja 2-eurostel müntidel kujutatakse kuningas Juan Carlos I de Borbón y Borbóni portreed. 2-eurose mündi serval kordub kuus korda kiri 2**, vaheldumisi püsti ja ümberpöördult.
10-, 20- ja 50-sendisel mündil kujutatakse Hispaania kirjanduse suurkuju Miguel de Cervantese portreed.
1-, 2- ja 5-sendisel mündil kujutatakse Santiago de Compostela katedraali..

 


2010

2002
Holland

Hollandi müntidel kasutatakse kuninganna Beatrix’i kaht erinevat portreed. 1- ja 2-eurosel mündil on kuninganna Beatrix’i portree profiilis ja tekst „Beatrix, Madalmaade kuninganna” hollandi keeles. Mündi serva ääristavad poolkaares 12 tähte.
2-eurose mündi serval on tekst GOD * ZIJ * MET * ONS * (Jumal olgu meiega).

1-, 2-, 5-, 10-, 20- ja 50-sendisel mündil kujutatakse kuninganna Beatrix’i portreed profiilis ja mündi servi ääristab poolkaares tekst „Beatrix Koningin der Nederlanden” (Beatrix, Madalmaade kuninganna).

Iirimaa
Iiri müntidel kujutatakse traditsioonilist Iiri sümbolit keldi harfi, mündi väljalaskeaastat ja sõna „Éire“ (Iirimaa iiri keeles). Harfi kujundas Jarlath Hayes.

 

Itaalia

Kõik Itaalia mündid on erineva kujundusega, mille aluseks on Itaalia kuulsate kunstnike meistritööd. 2-eurosel mündil kujutatakse Raffaeli joonistatud portreed Dante Alighierist. Mündi serval kordub kuus korda kiri 2*, vaheldumisi püsti ja ümberpöördult.
1- eurosel mündil on Leonardo da Vinci joonistus „Vitruviuse inimene” inimkeha ideaalsetest proportsioonidest. 50-sendisel mündil kujutatakse keiser Marcus Aureliuse ratsamonumenti. 20-sendisel mündil on Itaalia futuristlikku koolkonda esindava Umberto Boccioni skulptuur. 10-sendisel mündil kujutatakse Sandro Botticelli maali „Veenuse sünd”. 5-sendisel mündil kujutatakse Flaviuse amfiteatrit. 2-sendisel mündil on 1863. aastal Alessandro Antonelli kavandatud Mole Antonellina torn.
1-sendisel mündil kujutatakse Castel del Monte kindlust.

 

Kreeka

2-eurosel mündil kujutatakse stseeni Sparta mosaiigilt (3. sajand), kus sõnni kuju võtnud Zeus röövib Europe. Mündi serval on tekst ΕΛΛΗΝΙΚΗΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ * (Kreeka Vabariik kreeka keeles). 1-eurosel mündil olev öökullimotiiv on pärit Antiik-Ateena 4-drahmiselt mündilt (5. sajand eKr). 50-sendisel mündil kujutatakse Kreeka prominentse poliitiku Eleftherios Venizelose (1864–1936) portreed. 20-sendine münt on pühendatud juhtivale Kreeka ja Euroopa poliitikule ning diplomaadile Ioannis Capodistriasele (1776–1831). 10-sendisel mündil on Kreeka valgustusajastu suurkuju Rigas Fereose ehk Velestinlise (1757–1798) portree. 5-sendisel mündil kujutatakse moodsat avameretankrit. 2-sendisel mündil on Kreeka iseseisvussõjas (1821–1827) kasutatud sõjalaev korvett.
1-sendisel mündil kujutatakse Ateena demokraatia ajast (5. sajand eKr) pärinevat trireemi, mis oli enam kui 200 aastat suurim sõjalaev.

Küpros

1- ja 2-eurostel müntidel kujutatakse vaseajast pärinevat ristikujulist jumalakuju (3000 eKr). 10-, 20- ja 50-sendisel mündil on Kyrenia kaupmeeste laev, mis on pärit 4. sajandist eKr. 1-, 2- ja 5-sendisel mündil kujutatakse muflonit, Küprose metsikus looduses elavat mägilammast.

Luksemburg

Kõigil Luksemburgi müntidel kujutatakse Tema Kuningliku Kõrguse Suurhertsog Henri portreed. Lisaks on müntidel väljalaskeaasta ja sõna „Lëtzebuerg“ (Luksemburg luksemburgi keeles).

 

Malta

1- ja 2-eurosel mündil kujutatakse Sõltumatu Malta Ordu embleemi. Aastatel 1530–1798, mil ordu valitses Maltal, hakati kaheksatipulist risti seostama saarega ning tänapäeval nimetatakse seda sageli Malta ristiks. 10-, 20- ja 50-sendisel mündil kujutatakse Malta sümbolit kilpi, millel on vapikujuline Malta lipp. Kilbi kohal asetseb linnriigi tunnus ehk kroon. Kilpi ümbritsevad vasakult poolt oliivipuuoks ning paremalt palmioks. Mõlemad on Maltaga seotud traditsioonilised rahusümbolid. Oksad moodustavad pärja, mille paelale on kirjutatud „Repubblika ta’ Malta” (Malta Vabariik). 1-, 2- ja 5-sendisel mündil kujutatakse umbes 3600. aastal eKr mereäärsele kõrgendikule ehitatud Mnajdra eelajaloolise templi altarit.

 

Monaco

Monacos on käibel on kaks seeriat münte. Esimese seeria 2-eurosel mündil kujutatakse Tema Kuningliku Kõrguse vürst Rainier III portreed. 1-eurosel mündil on Tema Kuningliku Kõrguse vürst Rainier III ja troonipärija prints Alberti portreed. 10-, 20- ja 50-sendisel mündil kujutatakse vürsti pitsatit. 1-, 2- ja 5-sendisel mündil on Monaco vürstide vapid.

 

Teise seeria 2- ja 1-eurosel mündil on Tema Kuningliku Kõrguse vürst Albert II portree. 10-, 20- ja 50-sendine münt kannab Tema Kuningliku Kõrguse vürst Alberti monogrammi. 1-, 2- ja 5-sendisel mündil on Monaco vürstide vapid.

 


Albert II

Rainier III
Portugal

1- ja 2-eurosel mündil on Portugali kindlused ja vapid, mida ümbritsevad Euroopa Liidu tähed. Samuti kujutatakse seal Portugali kuninglikku pitsatit aastast 1144. 2-eurose mündi serval on ühtlaselt paigutatud viis vappi ja seitse kindlust. 10-, 20- ja 50-sendisel mündil kujutatakse Portugali kuninglikku pitsatit aastast 1142. 1-, 2- ja 5-sendisel mündil on esimene kuninglik pitsat aastast 1134 ja sõna „Portugal”.

Prantsusmaa

1- ja 2-eurosel mündil kujutatakse kunstnik Joaquim Jiminezi joonistatud puud, mis sümboliseerib elu, järjepidevust ja kasvu. Puud ümbritseb kuusnurk ning riigi moto „Liberté, Egalité, Fraternité“ (vabadus, võrdsus, vendlus). 2-eurose mündi serval kordub kuus korda kiri 2**, vaheldumisi püsti ja ümberpöördult.
10-, 20- ja 50-sendisel mündil on Prantsuse frankidelgi kujutatud tavapärane külvajamotiiv.
1-, 2- ja 5-sendisel mündil kujutatakse noort tütarlast Mariannet, kes sümboliseerib püüdlust kindla ja püsiva Euroopa poole.

 

Saksamaa

1-ja 2-eurosel mündil on Saksamaa suveräänsuse traditsiooniline sümbol kotkas ümbritsetuna 12 Euroopa tähest. 2-eurose mündi serval on tekst EINIGKEIT UND RECHT UND FREIHEIT (ühtsus, õiglus ja vabadus) ning kotka embleem.
10-, 20- ja 50-sendisel mündil kujutatakse Brandenburgi väravat.
1-, 2- ja 5-sendisel mündil kujutatakse tammeoksa, mida kasutati ka eelnevalt käibinud Saksa pennidel.

 

San Marino

2-eurosel mündil kujutatakse valitsushoonet (Palazzo Pubblico). Mündi serval kordub kuus korda kiri 2*, vaheldumisi püsti ja ümberpöördult. 1-eurosel mündil kujutatakse vabariigi ametlikku vappi. 50-sendisel mündil on kolm torn: Guaita, Cesta ja Montale.
20-sendisel mündil kujutatakse Püha Marinot. Motiiv põhineb Guercino koolkonna maalil. 10-sendisel mündil kujutatakse Püha Marino basiilikat. 1-, 2- ja 5-sendisel mündil on vastavalt Montale torn, Stefano Galletti loodud vabadussammas ja Guaita torn.

 

Slovakkia

1- ja 2-eurosel mündil kujutatakse Slovakkia riigivapi motiivi – kahekordset risti kolmel mäel. 10-, 20- ja 50-sendisel mündil on Bratislava loss ja Slovakkia riigivapi motiiv. 1-, 2- ja 5-sendisel mündil kujutatakse Slovakkia iseseisvust sümboliseerivat Kõrg-Tatrate mäetippu Kriváňit ja riigivapi motiivi.

 

Sloveenia

2-eurosel mündil kujutatakse luuletaja France Prešereni portreed ja mündi serva ääristavad tähed S L O V E N I J A. 1-eurosel mündil on esimese sloveenikeelse trükitud raamatu autor Primož Trubar. 50-sendisel mündil kujutatakse Triglavi mäge.
20-sendisel mündil on Lipizzaneri hobused. 10-sendisel mündil kujutatakse arhitekt Jože Plečniki kavandatud Sloveenia Parlamendi hoonet, mis jäi ehitamata. 5-sendisel mündil kujutatakse külvajat. 2-sendisel mündil on valitsejate kroonimiskivi. 1-sendisel mündil kujutatakse toonekurge.

 

Soome

2-eurosel mündil kujutatakse murakaid ja murakaõisi. Mündi serval on tekst SUOMI FINLAND * * *, tärn sümboliseerib lõvipead.
1-eurosel mündil kujutatakse Pertti Mäkineni loodud motiivi kahe lendava luigega. 1-, 2-, 5-, 10-, 20- ja 50-sendisel mündil olev vapilõvi on jäljend skulptor Heikki Häiväoja kavandist. Vapilõvi motiivi on läbi aegade kasutatud mitmel Soome mündil, näiteks 1-margasel ajavahemikus 1964–2001.

 

Vatikani linnriik

Käibel on kolm seeriat Vatikani Linnriigi münte.

Esimene seeria emiteeriti aastatel 2002–2005 ja sellel kujutatakse Tema Pühaduse Johannes Paulus II portreed.

Alates 2005. aasta juunist emiteeritavatel teise seeria müntidel kujutatakse Vatikani Linnriigi ajutise juhatuse ehk kardinalide nõukogu vappi, mille kohal mündi keskosas on paavsti kuuria sümbol. Selle ülaosas asuvad poolringis sõnad „SEDE VACANTE“ ja Rooma numbritega tähistatud müntimisaasta „MMV“.
Vapi ja müntimisaasta vahel paikneb rahapaja tunnus „R“. Kujundaja nimi „D. LONGO“ on siseosa vasakpoolses allääres. Kujutise siseosa parempoolses allääres asuvad graveerija initsiaalid „MAC inc“ (1- ja 20-sendisel), „LDS inc“ (2- ja 50-sendisel), „ELF inc“ (5-sendisel ja 1-eurosel), „MMC inc“ (10-sendisel ja 2-eurosel). Välisringi ülemises osas moodustavad kaksteist tähte poolringi, alumises osas paiknevad poolringis sõnad „CITTÀ DEL VATICANO”.

2006. aasta aprillis emiteeritud kolmanda seeria müntidel on Tema Pühadus paavst Benedictus XVI ja tekst „CITTÀ DEL VATICANO”. Kujutisest paremal paikneb aastaarv 2006 ja rahapaja tunnus „R”, vasakul on graveerija initsiaalid „DL”.

 


Benedictus XVI

Sede Vacante

Johannes Paulus II