Varrak: Muret teevad eksimused hindade kahes vääringu avaldamisel

Eile, 10. augustil toimus rahandusministeeriumis eurole ülemineku asjatundjate komisjoni koosolek, kus töögrupid andsid aru oma viimastest tegevustest.
11. 08. 2010
 

Komisjoni esimees Tea Varrak tõdes, et eurole ülemineku ettevalmistused edenevad plaanipäraselt. „Pärast ECOFINi lõplikku otsust 13. juulil peaks ka viimased umbusklikud olema veendud, et euro tuleb ja õige kursiga. Nüüd ei tohi enam kellelgi olla vabandusi ettevalmistustega viivitamiseks,“ rääkis Varrak. „Riigiasutuste ettevalmistuste edenemisega võib rahul olla. Ka sotsiaalministeerium, siseministeerium ja PRIA kinnitasid komisjonile, et nende IT-süsteemide arendused saavad valmis hiljemalt 1. novembriks 2010 nagu lubatud,“ rääkis Varrak. „Mõnevõrra ebakindlam on olukord väikeettevõtjatega, sest paljud neist on oma ettevalmistused jätnud teise poolaastasse ja võivad seetõttu ajahätta jääda,“ lisas ta.

Ühe olulise teemana peatus asjatundjate komisjon hindade kahes vääringus avaldamisel, mis muutus kohustuslikuks 1. juulist 2010. „Kahjuks peab tõdema, et kõik kauplejad ei ole riigipoolseid juhiseid suutnud täpselt järgida ning Tarbijakaitseameti kontrollimiste käigus on ilmnenud mitmeid erinevaid rikkumisi, muu hulgas on hindade esitamisel kasutatud vale vahetuskurssi,“ rääkis Tea Varrak. Tarbijakaitseamet on lubanud rikkumistesse edaspidi veelgi rangemalt suhtuda ning vajadusel pahatahtlikke rikkujaid ka trahvida. „Hindade kahes vääringus näitamise eesmärk on anda inimestele aega ja võimalust end euroga harjutada, on äärmiselt kahetsusväärne kui mõned kaupmehed omakasu eesmärgil inimestes selguse asemel hoopis segadust tekitavad,“ rõhutas Varrak ning avaldas lootust, et olukord selles osas paraneb.

Hindade õigele paralleelesitamisele ning hinnatõusu ärahoidmisele keskendub ka augusti lõpus algav ausa hinnastamise leppe kampaania. Kokkuleppega liitunud ettevõtjad võtavad endale kohustuse hoiduda hinnatõusust, millel puudub majanduslik põhjendus, hoides seeläbi ära inflatsiooni kiirenemise ning aidates kaasa tarbijate kindlustunde kasvule.

Augusti kolmandal nädalal antakse avalöök euronäituste sarjale. Esimene näitus avatakse 18. augustil Narvas Astri keskuses. Külastajaid abistavad nii eesti- kui venekeelsed giidid, kohapeal toimuvad euroteemalised seminarid ning ümberkaudsetes koolides korraldatakse euroteemaline võistlusmäng.

Järgmine asjatundjate komisjon toimub 14. septembril.

 

Livia Vosman

Rahandusministeerium

Avalike suhete osakond

Tel 611 3448

GSM 529 1449