Euro sularaha turvalisus

Muudetud: 06.06.2011

Kuidas ära tunda valeraha?

Euro pangatähtedel on kasutatud arvukalt turvaelemente, mis teevad nende järeletegemise väga keeruliseks. Valeraha äratundmiseks on vaja uurida võimalikult paljusid endale teadaolevaid turvaelemente. Kõige kindlam on võrrelda kahtlast pangatähte rahaga, mille õigsuses olete veendunud. Kindlasti tuleb vaadata, kas pangatähe allikas ise on piisavalt usaldusväärne. Näiteks võib kindel olla, et sularahaautomaadist saab õige raha.

Kui arvate, et teie valdusse on sattunud valeraha, tuleb sellega pöörduda politseisse või kommertspanga kontorisse, kes saadab raha edasi ekspertiisi.

Kuidas kontrollida pangatähtede ehtsust?

Pangatähe ehtsuse kontrollimiseks on olemas kolm lihtsat võimalust, mida igaüks saab ise hõlpsalt kasutada:

Katsu reljeeftrükki – see eriline trükitehnika annab pangatähtedele ainulaadse tekstuuri. Pangatähe paber on krobeline ja tugev. Sõrmedega katsudes on tunda, et kohati on trükivärv tihedam.

Vaata pangatähte vastu valgust ja sellel on näha vesimärk (akna või värava motiiv ja nimiväärtuse kujutis), turvaniit ja katkendlik number. Need kolm turvaelementi on nähtavad ehtsate pangatähtede esi- ja tagaküljel.

Kalluta pangatähte ja selle esiküljel asetseval hologrammil ilmub nähtavale muutuv kujutis ja akna või värava kujutis. Tagaküljel on näha kuldne riba (5-, 10- ja 20-eurosel) või muutuva värviga nimiväärtus (50-, 100-, 200- ja 500-eurosel).

Vt lähemalt Euroopa Keskpanga veebilehelt.

Kuidas saavad vaegnägijad vahet teha erinevatel euro pangatähtedel ja -müntidel?

Euroraha kujundamise algfaasis konsulteeriti pidevalt Euroopa Liidu Pimedate Ühinguga. Kõik seitse pangatähte on erineva suurusega, lihtsustades raha äratundmist kompamise teel. Samuti kannavad pangatähed kombatavaid turvaelemente. Pangatähti on võimalik eristada ka selle järgi, et reljeefsused asuvad erinevates kohtades ja raha on kohati erineva paksusega. Osalise nägemispuudega inimestele mõeldes on iga pangatäht ise värvi (näiteks 20-eurone on sinist värvi) ja rahanumbrid on trükitud suurelt ja väljapaistvalt.

Samuti on olemas käega kombitavad erisused euromüntidel: euromündid on erineva suuruse, värvuse ja servaga. Müntide kaal ja paksus erineb nominaalide lõikes – mida suurem on mündi nimiväärtus, seda raskem (erandiks on 1-eurone münt) ja paksem (erandiks on 1- ja 2-eurone münt) on ka münt.

Vaegnägijatele pöörati eri tähelepanu ka euro kasutuselevõtul Eestis. Täpsem info on Euroveebis siin.

 

Euroopa Keskpanga joonis. Euro pangatähe turvaelemendid.

Vaadake ka plakatit euro pangatähtede turvaelementidest (.pdf) ja standardettekannet euro turvaelementidest (.pdf)