Eesti on eurole üleminekuks valmis

Täna, 28. detsembril rahandusministeeriumis toimunud pressikonverentsil kinnitati, et Eesti on eurole üleminekuks hästi ette valmistatud.
29. 12. 2010
 

Eurole ülemineku asjatundjate komisjoni juhi Tea Varraku sõnul on riigi tasandil kõik vajalikud seadused vastu võetud ja määrused kinnitatud.

„Rahavahetus on inimeste jaoks tehtud maksimaalselt mugavaks. Alustades sellest, et eurode saamiseks ei pea keegi midagi spetsiaalselt tegema, eurod jõuavad ringlusesse sularahaautomaatide ja pangakontorite ning postkontorite ja jaekaubanduse vahendusel. Lisaks saab raha vahetada piiramatus koguses ja tähtajatult,“ kommenteeris Varrak.

Eurole üleminekul keskset rolli kandvad kommertspangad ja Eesti Pank on kinnitanud oma valmisolekut. Pankade infosüsteemide eurovalmidus on testitud, koostatud on arveldussüsteemide ja elektroonsete pangandusteenuste ülemineku graafikud.

Samuti on üleminekuks valmis riigiasutuste IT-süsteemid. „Aastavahetuse paiku esineb IT-süsteemides küll mõningaid katkestusi, kuid suurima kasutatavusega süsteemid nagu äriregister on kasutajatele avatud juba 1. jaanuaril kell 12, maksu-ja tolliameti infosüsteemid on kasutajatele avatud hiljemalt 4. jaanuari hommikuks,“ rääkis Varrak.

Eesti Panga sularaha- ja turvajuhi Rait Roosve sõnul on kaardistatud ka võimalikud riskid ning läbimõeldud nende maandamistegevused. Vastavad ametkonnad ja kommertspangad on aastavahetuse eel ja järel kõrgendatud valmisolekus, et tõrgete ilmnemisel need kiiresti likvideerida.

Seoses eurole ülemineku ettevalmistustega toimuvad alates 30. detsembri õhtust kuni 1. jaanuarini sularahaautomaatide ümberseadistamised ja seega ei ole võimalik kõikidest rahaautomaatidest sularaha välja võtta. Enamik rahaautomaate hakkavad eurosid väljastama uue aasta esimesel tunnil. Internetipangad saavutavad oma täisfunktsionaalsuse 3. jaanuari hommikuks. Võimalike ebamugavuste vältimiseks soovitavad pangad inimestel varuda endale piisavas koguses sularaha. Katkestused kaardimaksetes on enamikele pankade klientidele väga lühiajalised.

„Kuigi paljud pangakontorid ning Eesti Posti kontorid on 1. ja 2. jaanuaril avatud, ei ole inimestel mingit tarvidust rahavahetusega kiirustada. Kroon ja euro on kuni jaanuari keskpaigani võrdsed maksevahendid ning kõigis sularahaga pangakontorites saab kroone eurodeks vahetada kuni 1. juulini 2011,“ rääkis pangaliidu juhatuse esimees Riho Unt.

Pangad on valmis rahavahetusega seotud suuremaks koormuseks. Samas loodavad pangad Undi sõnul klientide mõistvale suhtumisele.

Pangakontorite ja Eesti Posti kontorite lahtioleku ajad on koondatud Euroveebi. Rahavahetuse käigus tekkinud küsimuste korral on mõistlik pöörduda enda kodupanga poole.


Pressikonverentsi esitlused leiate siit.

 

Rainer Laurits
Rahandusministeerium
Avalike suhete osakond
Tel: 611 3035
Mobiil: 55 610 991
E-post: rainer.laurits@fin.ee