Tarbijakaitseameti hinnavaatlus detsembris: kampaaniahinnad võimaldasid tarbijatel ostukorvi soodsamalt täita

Detsembris vaadeldi Tarbijakaitseameti poolt hindasid Tallinnas, Tartus, Viljandis, Jõhvis ja Kuressaares kokku 19-s kaupluses.
30. 12. 2010
 

Jõulukuule omaselt olid poed täis erinevaid kampaaniaid ning sooduspakkumisi, mistõttu on raske hinnata hindade tegelikku tõusu või langust. Küll aga võib öelda, et kui osad poed on hinnad hoidnud eelmiste kuude tasemel, siis teised poed on neid aga märgatavalt tõstnud.

Viimast ilmestab näide Gevalia kohvi hinnast. Paki Gevalia kohvi (450 g jahvatatud) müügihind on tõusnud 21%. Kui novembris oli odavaim veel 45,5 krooni, siis detsembris oli odavaim hind 49,9 (Viljandi TÜ Maksimarketis). Kõrgeim hind Gevalia kohvipakil oli 75,9 krooni  (kõigis meie poolt vaadeldud Selverites).

Pauligi kohv President (500gr pakk) oli detsembris müügil hinnaga 71,9 nii Kuressaare Selveris, Jõhvi ja Tartu  Maximas X kui Tartu Hyper Rimis. Teistes vaatlusalustes kauplustes on nimetatud kohv juba pikemat aega kampaaniahinnaga 49,9 krooni.

Poodide lõikes erines ka näiteks roogitud kala (lõhe või forell) 1 kg keskmine hind.  Odavaim kala maksis keskmiselt 79,9 ja kallim 125,5 krooni. Soodsaimalt sai nimetatud kala osta Tallinnas Järve Selverist ja Viljandi Selverist.

Hind on tõusnud ka kartulil, keskmiselt maksis kilo detsembris 5 krooni. Värske kapsa hind on tõusnud ligikaudu  kolmandiku, makstes detsembris keskmiselt 8,5 krooni kilo. Värske kurgi hind seevastu on muutunud aga tarbijaile soodsamas suunas, makstes novembriga võrreldes 5 krooni vähem. Odavaima tomati kilohind on püsinud vaatlusalustes kauplustes novembris ja detsembris stabiilsena, makstes keskeltläbi 31 krooni kilo.

Suurest mähkmete valikust on Tarbijakaitseamet aasta jooksul jälginud Libero „Baby soft midi 3“(68 tk pakis)  mähkmete hinda.  Kui jaanuarist märtsini oli keskmine hind 230 krooni paki eest, siis käesolevaks kuuks on Libero mähkmepaki keskmiseks hinnaks kujunenud 255 krooni. Kõige soodsamalt oli võimalik soetada antud mähkmeid detsembris Mustakivi Hyper Rimist ( 159.-) ja kõige kallimalt Viljandi TÜ Maksimarketist (283.-).

Muidu stabiilsetena püsinud taksohindade puhul võib esile tõsta Linnataksot Tallinnas, kes on oma 1km tariife muutnud selliselt, et aasta alguse 9,4 kroonist on aasta lõpuks kujunenud 10,9 krooni km eest. Linnatakso on lisaks tõstnud ka nii sõidu alustamistasu  45 kroonilt 48-le kui ka ootetunni e. ajatariifi tasu vastavalt 200 kroonilt 239-le.

Tarbijakaitseameti poolt vaadeldud Jõhvi, Kuressaare, Tartu ja Viljandi taksofirmad ei ole oma tariife 2010. aasta jooksul muutnud.

 

Lisainfo:

Kadri Kauksi

Tarbijakaitseamet

Tarbijapoliitika ja avalike suhete osakond

Peaspetsialist

6 201 904

53064754