Eesti on edukalt eurole üle läinud

Kahe vääringu paralleelkasutusperiood lõppes reedel, 14. jaanuaril ning euro on nüüd Eestis ainuke seaduslik maksevahend.
19. 01. 2011
 

Üleminek uuele rahale kulges äärmiselt sujuvalt ja edukalt. Suuremaid probleeme ette ei tulnud ning pangad, postkontorid ja jaemüügipunktid said hästi hakkama üleminekust ja paralleelkasutusest tulenenud suure töökoormusega.  Allesjäänud Eesti kroone saab tasuta eurodeks vahetada kõikides valuutavahetusteenust pakkuvates pangakontorites.

"Asjaolu, et üleminek kulges edukalt ja ladusalt, ei ole juhus. Selle taga on põhjalik ettevalmistustöö, mis toimus tihedas koostöös Euroopa Komisjoni ja keskpangaga," ütles Olli Rehn, Euroopa Komisjoni majandus- ja rahandusküsimuste volinik.

Sularahaautomaatide täitmine sujus tõrgeteta ning peaaegu kõigist neist sai euro pangatähti juba 1. jaanuari esimesel tunnil. Kaupluste kaardimakseterminalid olid avamise ajaks 1. jaanuaril eurole ümber seadistatud ning ka internetimakseid sai juba uue aasta esimesel pangapäeval probleemideta eurodes teha.

Pangad ja postkontorid tulid paralleelkasutusperioodist tingitud suurenenud töökoormusega hästi toime, kuigi uue raha kasutuselevõtu esimestel tööpäevadel tekkisid paratamatult mõned järjekorrad, kuna sularahatehinguid tehti tavalisest 3–5 korda rohkem. Ka jaemüügisektoris ei tekitanud üleminek ja kahe vääringu samaaegne kasutamine suuremaid probleeme.

Laupäeval, 15. jaanuaril oli umbes 13% eestlastest rahakotis veel kroone. Neid saab ametliku kursi alusel tasuta eurodeks vahetada kõikides valuutavahetusteenust pakkuvates pangakontorites kuni juuni lõpuni ning pärast seda piiratud arvul pangakontorites veel vähemalt kuus kuud. Seejärel saab kroone tasuta eurodeks vahetada tähtajatult Eesti Pangas.

Lisainfo euro kasutuselevõtu kohta Eestis ja arvamusküsitluse terviktekst.

Eesti riiklik veebileht eurole ülemineku kohta.

Lisateavet euro kohta.

Pressiteate täistekst.

 

Euroopa Komisjoni Esindus Eestis

Avalikkussuhete osakond

Telefon: 626 4400; 522 7115; 518 0767