Politsei: vältige suure koguse sularahaga ringi liikumist

Seoses eurole üleminekuga on märkimisväärselt suurenenud sularahavahetustehingud krediidiasutustes.
30. 12. 2010
 

 Selle tõttu on kasvanud ka oht, et raha vahetavad inimesed langevad kuriteo ohvriks.

„Paratamatult toob suure summa sularahaga ringiliikumine endaga kaasa teatavaid riske. On selge, et ka kurjategijad on teadlikud eurole üleminekust ja jälgivad seda, mis toimub pankade läheduses ning otsivad võimalust potentsiaalse ohvri ründamiseks,“ ütles politseileitnant Krista Aas kriminaalpolitseiosakonnast. Aas tõi näiteks juhtumi eelmisest nädalast, kus Kohtla-Järvel jäid kaks vanemat naisterahvast ilma 100 000 kroonist, mida nad oli panka eurodeks vahetama läinud. See kuritegu on hetkel menetluses, et tuvastada raha röövinud isikud.

„Politsei töötab selle nimel, et rahavääringu vahetus Eestis toimuks sujuvalt ning ohutult. Oleme teinud selles osas ettevalmistavat tööd ning töö jätkub ka praegusel hetkel, samuti  pärast rahaühiku muutumist. Paraku ei ole võimalik tagada olukorda, kus mitte keegi kuriteo ohvriks ei langeks,“ lisas Aas.

Küll aga saavad inimesed ise enda turvalisuse huvides palju ära teha. Suure sularahasummaga ringiliikumine või selle hoidmine „sukasääres“ on alati seotud teatud riskiga, sest on inimesi, kes on selle summa kuritegelikul teel omandamisest huvitatud. Seetõttu tasuks suurema summa sularahaga ringiliikumist vältida. Alternatiiv sellele võiks olla enda tehingute sooritamine internetipangas või raha vahetamine mitmes jaos.

Kui siiski on vajadus suurema summa sularahaga ringi liikuda, tasuks tähele panna järgmisi tegureid, mida politsei soovitab inimestel silmas pidada:

•         Krediidiasutused vahetavad kuus kuud pärast 1. jaanuarit 2011 kroone eurodeks keskkursiga ja teenustasuta. Eesti Pank vahetab kroone eurodeks tähtajatult. Kui on vajadus suurem summa sularaha panka toimetada, tehke seda näiteks mitmes jaos.

•         Suurema summaga ringi liikudes võta endaga kaasa usaldusväärne isik või isikud, kes suudaks teid ka võimaliku ohu puhul aidata.

•         Võimalusel vältida ühistransporti või pikemat jalgsi kõndimist.

•         Kotti, kus asub sularaha, ei maksaks kanda tagataskus, lahtises kotis, seljakotis.

•         Ühistranspordis, rahvarohketes kohtades ja mujal, kus võivad tegutseda taskuvargad, hoidke kotil, kus teie raha asub, silma peal.

•         Hoidke kotti, kus teie raha asub nii, et seda poleks teie käest kerge ära rebida.

•         Kunagi ei tohiks jätta enda asju järelevalveta ning samuti ei tohiks enda asju valvama usaldada tundmatut isikut.

•         Isikutesse, kes avalikes kohtades üritavad teiega ilma selge põhjuseta kontakti otsida, maksab suhtuda umbusklikult.

•         Rahvatarkus ütleb, et tasuta lõunaid pole olemas, seega vältige „ülisoodsa kursiga“ pakkumisi kroone eurodeks vahetada. Rahavahetust teostage ainult pankades.

•         Kui satute siiski avalikus kohas kuriteo ohvriks, kutsuge koheselt abi ja teatage juhtunust politseile. Vastupanu osutamine võib mõne kurjategija ära ehmatada, samas on oht, et kannatanule tekitatakse vastupanu korral endale vigastusi – seega selles osas ühest soovitust ei saa anda.

 

 

Kaarel Kuusk

pressiesindaja

kommunikatsioonibüroo

Politsei- ja Piirivalveamet

612 3792

53051208

kaarel.kuusk@politsei.ee