Eurole ülemineku ettevalmistused on jõudmas lõpusirgele

Täna, 15 septembril rahandusministeeriumis toimunud euroteemalisel pressikonverentsil kinnitati, et riigi eurole ülemineku ettevalmistused on jõudmas lõpusirgele ning ka pangad on ettevalmistunud euro turvaliseks kasutuselevõtuks.
15. 09. 2010
 

Eurole ülemineku tehnilisi ettevalmistusi koordineeriva asjatundjate komisjoni juhi Tea Varraku sõnul viimased õiguslikud kohandused ministrite määrusega valmivad septembris ja tänase seisuga on lõviosa ministeeriumitest lõpetanud oma süsteemide ümberkorraldused.

„Ettevalmistused kulgevad plaanipäraselt,“ kinnitas Varrak ja lisas, et esmatähtis on teavitus, millega rahandusministeerium, Eesti Pank ja erinevad partnerid väga aktiivselt praegu tegelevad.

„Äsja lõppes meie hinnangul väga edukas näitus Narvas, koos sinna juurde kuulunud seminaridega. Näitust külastati aktiivselt, oli üle 10 000 külastaja. Jagasime hulgaliselt venekeelseid infomaterjale. Kokku viidi Narvas läbi neli infoseminari, kus räägiti euro kasutuselevõtu mõjust Eesti majandusele ja pangateenustele ning tutvustati uue raha turvaelemente,“ selgitas Varrak .

Euroinfot on plaanis jagada  koos Kaubandus- ja Tööstuskojaga ka suuremates kaubanduskeskustes üle Eesti. „Kokkulepped on Viru Keskuse, Ülemiste Keskuse ja Rocca Al Mare Keskusega. Kaasa on löömas maakondade keskused,“ jätkas Varrak. 

Rahavahetuse hõlbustamiseks sõlmiti eile koostööleping Eesti Postiga. 1.-15. jaanuarini 2011. a on sularaha vahetus tasuta kõikidele Eesti  Posti klientidele ning inimesed saavad sel perioodil raha vahetada ka soovi korral puhkepäevadel.

Pressikonverentsil osales ka Eesti Panga sularaha- ja turvaosakonna juhataja Rait Roosve, kes rääkis rahavahetuse turvalisusest.

Roosve kinnitas, et rahavahetusega probleeme ei tule ning inimestel ei tasu sellega kiirustada. „Jaanuari esimesed 14 päeva on seaduslikuks maksevahendiks nii euro kui ka kroon. Lisaks vahetatakse kroone eurodeks keskkursiga ja teenustasuta igavesti, nii et igaüks saab mõistlikus ning sobivas rütmis oma raha eurodeks vahetada,“ kinnitas Roosve.

Roosve lisas, et tänaseks on saavutatud valmisolek eeljaotuse operatsioonideks Eesti Panga, kommertspankade ja G4S  sularahakeskuse poolt.

Eeljaotus tähendab euro sularaha jagamist keskpanga poolt kommertspankadele. Kaaseeljaotus tähendab euro sularaha jagamist kommertspankade poolt ettevõtjatele.

 

    Katrin Reimann

    Rahandusministeerium

    Avalike suhete osakond

    tel 611 3049

    GSM 53 030 146

 

    E-post: katrin.reimann@fin.ee