Ettevalmistused euro kasutuselevõtuks on graafikus ja inimeste teadlikkus tõusmas

Täna, 9. augustil Rahandusministeeriumis toimunud euroteemalisel pressikonverentsil tõdeti, et riigi ja pankade ettevalmistused euro kasutuselevõtuks on graafikus ning Eesti elanike informeeritus eurole ülemineku toimumisest järjest paraneb.
10. 08. 2010
 

Riigikantselei ja Rahandusministeeriumi tellitud ning Faktum&Ariko poolt läbiviidud uuring euro kasutuselevõtuga seotud teemade kohta näitas, et eurole ülemineku põhiküsimused on inimestele üldjoontes selged. Faktum&Ariko uuringutejuhi Kalev Petti sõnul on pool aastat tagasi tehtud samalaadse uuringuga võrdluses toetus euro kasutuselevõtule veidi tõusnud ning seda peamiselt venekeelse elanikkonna toetuse arvel. Vähenenud on ka mitteotsustanute osakaal.

Eurole ülemineku tehnilisi ettevalmistusi koordineeriva asjatundjate komisjoni juhi Tea Varraku sõnul käivad ettevalmistused Euro kasutuselevõtuks täie hooga ning kõik kulgeb plaanipäraselt. „On hea meel tõdeda, et inimeste teadlikkus euro kasutuselevõtust on vaikselt kasvama hakanud. Teeme koostöös oma partneritega kõik, et euro kasutuselevõtt oleks inimeste jaoks maksimaalselt mugav ja sujuv,“ kinnitas Varrak. „Euro kasutuselevõtu praktilistest aspektidest on sularaharingluse korraldamine ja panganduse ettevalmistused iga ettevõtte ja Eesti elaniku jaoks kõige olulisema tähtsusega,“ rõhutas Varrak.

Pangaliidu juhatuse esimees Riho Unt kinnitas pressibriifingul, et pankade kliendid on eurole üleminekul hästi hoitud. „Kuigi eurole üleminek on suurim projekt Eesti panganduse ajaloos on meie pangad selleks hästi ettevalmistatud. Meie suur pluss on elektroonilise panganduse kõrge arengutase, tänu sellele sõltume me sularahast vähem kui eelmised eurole üleminejad,“ rääkis Unt. „Eraisikud, eriti aktiivsed pangakliendid ei pea euroks eriliselt valmistuma. Üheski järjekorras seisma ei pea, sest ükski tegevus ei ole ajakriitiline, kroone saab eurodeks vahetada tähtajatult. Kõige lihtsam on pangakaarti kasutavatel klientidel, sest nende raha on alati õiges vääringus,“ ütles Pangaliidu juhatuse esimees Riho Unt.

Pangaliidu tegevdirektor Katrin Talihärm lisas, et piisab ühest pangakontori külastusest, et panna kontole kodus olevad mündid ja sularaha ning soovitav on seda teha enne detsembrit. Paralleelkäibe perioodil on kõige lihtsam maksta kaardiga. „Detsembris tuleks viia ennast kurssi sellega, millised katkestused on sinu panga süsteemides. Tänaseks on aga selge, et seisakud pangasüsteemides on lühemad, kui algselt plaanitud ning näiteks eurod peavad kõikides sularahaautomaatides olema hiljemalt 48 tundi peale euro käibeletulekut. Erinevalt eraisikutest tuleb aga kaupmeestel teha spetsiaalseid ettevalmistusi - hankida kaaseeljaotuse raames piisavalt euro sularaha ja veenduda maksesüsteemide ja muude tehniliste lahenduste valmisolekus,“ ütles Talihärm.

Pressikonverentsi materjalid on peatselt üleval euroveebis www.euro.eesti.ee.

 

    Livia Vosman

    Rahandusministeerium

    Avalike suhete osakond

    Tel 611 3448

    GSM 529 1449

 

    E-post: Livia.Vosman@fin.ee